"> 02/02/2021 – ShkupiLajm.com
“Lagja e Trimave”, kosovarët kërkojnë transfer nga burgjet e Maqedonisë

“Lagja e Trimave”, kosovarët kërkojnë transfer nga burgjet e Maqedonisë

02/02/2021
Ministria e Drejtësisë së Kosovës dhe Institucionet gjegjëse atje nuk kanë ndaluar për asnjë moment kontaktin me Ministrinë e Drejtësisë së Maqedonisë...
Anijet në Lumin Vardar do të “lundrojnë”! Për dy muaj njëra prej anijeve pritet të largohet

Anijet në Lumin Vardar do të “lundrojnë”! Për dy muaj njëra prej anijeve pritet të largohet

02/02/2021
https://youtu.be/28IvXd1d1rM Tre anijet në lumin Vardar përfundimisht do të “lëvizin”. Nuk do të lundrojnë, por do të hiqen krejtësisht nga lumi V...
UNESKO alarmon për lëshimin e ujit nga Liqeni i Ohrit në Drinin e Zi

UNESKO alarmon për lëshimin e ujit nga Liqeni i Ohrit në Drinin e Zi

02/02/2021
Nëse deri para tre javëve në liqen në Strugë janë derdhur vetëm 2 metër kub/ ujë në sekondë, tani rrjedhin 19 metër. Organizata botërore për Mbrojtjen...
7 viktima dhe 407 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

7 viktima dhe 407 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

02/02/2021
Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bën me dije se 7 pacientë kanë humbur jetën nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve janë realizuar 2,540 t...
Qeveria “rekorder” i prokurimeve publike

Qeveria “rekorder” i prokurimeve publike

02/02/2021
Qeveria në vitin 2019 ka qenë një nga kontraktuesit më të mëdhenj publik me kontrata tenderësh të nënshkruara me vlerë prej 263.7 miliardë denarë, ose...
Qeveria sot mban seancë, vendimet që pritet të sillen

Qeveria sot mban seancë, vendimet që pritet të sillen

02/02/2021
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajë mbledhjen e saj të rregullt të 43-të me më shumë pika në rendin e ditës nga programi për ...
Kryeprokurori Joveski komentoi “Monstrën”: Dënimet bazohen në dëshmi të forta

Kryeprokurori Joveski komentoi “Monstrën”: Dënimet bazohen në dëshmi të forta

02/02/2021
Rygjikimi i rastit “Monstra” i ka larguar të gjitha dyshimet se mund të bëhet fjalë për rast të montuar, kështu ka vlerësuar kryeprokurori republikan,...
Koalicione shqiptaro-maqedonase të mundshme në zgjedhjet lokale

Koalicione shqiptaro-maqedonase të mundshme në zgjedhjet lokale

02/02/2021
Koalicione parazgjedhore etnike (shqiptaro-maqedonase) janë të mundshme, posaçërisht në bllokun opozitar, pasi që kjo është e mënyra e vetme që të tri...
Miratohen ndryshimet ligjore, hapet rruga për importimin e vaksinave anti-Covid

Miratohen ndryshimet ligjore, hapet rruga për importimin e vaksinave anti-Covid

02/02/2021
Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka miratuar ndryshimet ligjore, me çka është hapur rruga për importimin e vaksinave anti-Kovid nga kompania “Fajzer”. ...
Bekteshi: Në pakon e pestë ekonomike do të ketë kredi pa interes

Bekteshi: Në pakon e pestë ekonomike do të ketë kredi pa interes

02/02/2021
Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, mbrëmë në TV21 tha se së shpejti do të miratohet edhe pako e pestë ekonomike, për rimëkëmbje pas pasojave nga ...