"> Britania zbulon variantin e ri Covid me mutacione shqetësuese, i aftë të shmangë antitrupa – ShkupiLajm.com
Britania zbulon variantin e ri Covid me mutacione shqetësuese, i aftë të shmangë antitrupa

Britania zbulon variantin e ri Covid me mutacione shqetësuese, i aftë të shmangë antitrupa

Shpërndaje

Studiuesit thonë se 32 raste të B1525 në Britani, me raste të tjera në vende përfshirë Danimarkën, ShBA dhe Australinë.

Një variant tjetër i koronavirusit potencialisht shqetësues i mutacioneve të tij është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar.

Varianti, i njohur si B1525, është pjesë e një raporti studimor i publikuar nga studiuesit në Universitetin e Edinburgut, sipas “The Guardian”.

Zbulimi është bërë përmes sekuencimit të gjenomit në 10 vende përfshirë Danimarkën, SHBA dhe Australinë, me 32 raste të gjetura në MB deri më tani .

Sekuencat më të hershme datuan në dhjetor dhe u gjetën në Mbretërinë e Bashkuar dhe Nigeri.

Ekipi thotë se varianti ka ngjashmëri në gjenomin e tij me variantin Kent, B117, dhe përmban një numër mutacionesh që kanë shqetësuar studiuesit, duke përfshirë mutacionin E484K, me proteinën “spike” – një proteinë që gjendet në pjesën e jashtme të virusit dhe luan një rol të rëndësishëm për të ndihmuar virusin të hyjë në qeliza.

Ky mutacion E484K është i pranishëm në variante që u shfaqën në Afrikën e Jugut dhe Brazil dhe mendohet se e bëjnë virusin më të aftë të shmangë antitrupat neutralizues të prodhuar nga trupi.

Dr Simon Clarke, një profesor i asociuar i mikrobiologjisë qelizore në Universitetin e Reading, tha se ishte e paqartë se çfarë efekti mund të kenë në aftësinë e koronavirusit shumë prej mutacioneve për të krijuar një infeksion, ose mbi ashpërsinë e sëmundjes, por prania i mutacionit E484K ishte i njohur në variantin e Afrikës së Jugut për të dhënë një shkallë të rezistencës ndaj disa vaksinave.

“Ne nuk e dimë ende se sa do të përhapet ky variant [i ri], por nëse është i suksesshëm mund të supozohet se imuniteti nga çdo vaksinë ose infeksion i mëparshëm do të zbutet,” tha ai.

Clarke shtoi se varianti i ri duhet të përfshihet në përpjekjet për të rritur testimin lidhur me variantet shqetësuese. –“Unë mendoj se derisa të dimë më shumë për këto variante, çdo variant që mbart E484K duhet t’i nënshtrohet testit të mbitensionit pasi duket se jep rezistencë ndaj imunitetit, edhe nëse gjenerohet”, tha ai.

Ravi Gupta, një profesor i mikrobiologjisë klinike në Universitetin e Kembrixhit, pranoi që testimi i valës për variantin e ri ishte i garantuar, duke vënë në dukje se si dhe mutacioni E484K kishte një tjetër ndryshim “që me gjasë e ndihmon atë të shpëtojë nga antitrupat tanë”.

Por Prof Jonathan Stoye, udhëheqësi i grupit në Institutin Francis Crick, tha se ndërsa varianti i ri po përhapej, rritja mbart probleme, duke përfshirë që ata që janë më të rrezikuar nga përhapja e Covid sepse hezitojnë t’i nënshtrohen testimeve ngaqë nuk kanë mundësi financiare për të bërë testime.

/a.m/NOA.al

COMMENTS