"> Ekonomi – ShkupiLajm.com

Category: Ekonomi

1 2 3 25 11 / 271 POSTS
Sot Komisioni shqyrton lejimin e dasmave në restorante

Sot Komisioni shqyrton lejimin e dasmave në restorante

17/05/2021
Komisioni për sëmundje infektive sot do të shqyrtojë këresat e sektorit të hotelierisë. Oda e Pavarur e Hotelierëve kërkon që të mos kufizohet orar...
Edhe 1,000 të papunë u regjistruan në Prill, totalin në rreth 145,000

Edhe 1,000 të papunë u regjistruan në Prill, totalin në rreth 145,000

16/05/2021
Industria dhe tregtia më kritike për punëtorët. Agjencioni për Punësim regjistroi se në këta sektorë muajin e kaluar u dhanë më shumë vendime për larg...
Nuk lejohen dasmat dhe koncertet, tha Filipçe

Nuk lejohen dasmat dhe koncertet, tha Filipçe

10/05/2021
Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, sot në një dalje për media bëri të ditur se masa për ndalimin e organizimit të dasmave ...
Shtrenjtohen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Shtrenjtohen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

10/05/2021
Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit mori vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të na...
Periudhë përgatitore për aplikim për mbështetje financiare përmes masës shtatë nga IPARD 2

Periudhë përgatitore për aplikim për mbështetje financiare përmes masës shtatë nga IPARD 2

30/04/2021
Agjencia për mbështetje financiare në bujqësi dhe zhvillim rural i informon të gjithë fermerët, zanatçinjtë, fermat e vogla dhe ndërmarrjet se afati p...
Besimi dhe Naumov: Grant deri në 15.000 euro për punësime të reja dhe suksesshmëri përmes linjës kreditore pa interes “Kovid4”

Besimi dhe Naumov: Grant deri në 15.000 euro për punësime të reja dhe suksesshmëri përmes linjës kreditore pa interes “Kovid4”

27/04/2021
Deri në 15.000 euro mjete grant për firmat në sferën e turizmit, hotelierisë, ivent industrisë, institucioneve private shëndetësore, tragtarëve indivi...
Ulet çmimi i benzinës EUROSUPER BS-95

Ulet çmimi i benzinës EUROSUPER BS-95

27/04/2021
Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) miratoi vendimin, me të cilin ulet për gjysmë denari çmimi i benzinës Euro Super BS-95, ndërsa çmimi i de...
Mishi dhe prodhimet e mishit mund të shtrenjtohen deri në 40%

Mishi dhe prodhimet e mishit mund të shtrenjtohen deri në 40%

19/04/2021
Mishi dhe prodhimet e mishit mund të shtrenjtohen deri në 40% pas Pashkëve. Industria e mishit ka kërcënuar të rrisë çmimet nëse Qeveria nuk lejon rri...
Nga mesnata shtrenjtohet dizeli, çmimi i benzinës mbetet i pandryshuar

Nga mesnata shtrenjtohet dizeli, çmimi i benzinës mbetet i pandryshuar

19/04/2021
Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) mori vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht ...
Gati çdo ditë mbyllet nga një dyqan

Gati çdo ditë mbyllet nga një dyqan

19/04/2021
Situata te zejtarët është jashtëzakonisht alarmante. Disa prej tyre tashmë kanë i kanë mbyllur punëtoritë. U nevojiten para të freskëta në mënyrë q...
Gligorova: Qytetarët duhet të besojnë në të dhënat zyrtare të Bankës Popullore, e jo në spekulime

Gligorova: Qytetarët duhet të besojnë në të dhënat zyrtare të Bankës Popullore, e jo në spekulime

15/04/2021
Treguesit specifik dëshmojnë se sistemi bankar në vend është i qëndrueshëm, pohon në paraqitjen e saj të sotme, në emisionin “Magazina Ekonomike” në A...
1 2 3 25 11 / 271 POSTS