"> Kulturë – ShkupiLajm.com

Category: Kulturë

1 2 3 13 11 / 143 POSTS
SI U MASAKRUAN MIJËRA KOSOVARË NË KËRÇOVË, FLET HISTORIANI ILMI VELIU (VIDEO)

SI U MASAKRUAN MIJËRA KOSOVARË NË KËRÇOVË, FLET HISTORIANI ILMI VELIU (VIDEO)

26/10/2020
Profesori i historisë, Ilmi Veliu, hedh dritë mbi një masakër ndaj mijëra kosovarëve që kishte ndodhur gjatë Luftës së Parë Botërore në rajonin e Kërç...
Kënga e Rexhës: Ai nuk u mbytë nga kali, historia është krejt tjetër (Video)

Kënga e Rexhës: Ai nuk u mbytë nga kali, historia është krejt tjetër (Video)

25/10/2020
Shumë prej nesh janë rritur me këngën e Rexhës dhe sa herë e ka dëgjuar këtë këngë të Qamilit të Vogël ka ndier edhe dhembje për atë ngjarje që besohe...
Të dielën fillon llogaritja dimërore e kohës

Të dielën fillon llogaritja dimërore e kohës

22/10/2020
Llogaritja verore e kohës për vitin 2020 përfundon më 25 tetor në orën 03:00, kështu që akrepat do të kthehen pas për një orë, pra në ora 03:00 pas me...
Ilir Shaqiri vjen me këngë dhe videoklip për Harun Aliun (Video)

Ilir Shaqiri vjen me këngë dhe videoklip për Harun Aliun (Video)

20/10/2020
Këngëtari i njohur Ilir Shaqiri, i cili i këndon heroizmit të ushtarëve dhe dëshmorëve të UÇK-së, këngën e tij më të re ia ka kushtuar Harun Aliut-Kom...
Lënda e muzikës për ciklin fillor: Ligji pengon autorët shqiptarë të konkurrojnë me dorëshkrime në gjuhën shqipe

Lënda e muzikës për ciklin fillor: Ligji pengon autorët shqiptarë të konkurrojnë me dorëshkrime në gjuhën shqipe

18/10/2020
Ndryshimet e munguara prej më shumë se një viti nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës po mbajnë peng zbatimin e programit mësimor për ato lëndë...
Helena Kadare: Ismaili s’po shkruan, Nobelin ka tre vite që s’e presim më

Helena Kadare: Ismaili s’po shkruan, Nobelin ka tre vite që s’e presim më

17/10/2020
Nga Fatmira Nikolli “Ismail Kadare nuk po shkruan, Nobelin ka tre vite që nuk e presim më” – Profili i një mbretëreshe që qëndroi stoike e në hesht...
Pesë miliard klikime, kjo është kënga solo më e dëgjuar në botë

Pesë miliard klikime, kjo është kënga solo më e dëgjuar në botë

14/10/2020
Nëse dikush do të niste ta këndonte, me siguri edhe ju do ta ndiqnit pas! S’ka njeri të mos e ketë dëgjuar të paktën një herë këngën “Shape of you” të...
Dita Botërore e Vajzave: Historia e Vlora Gashit

Dita Botërore e Vajzave: Historia e Vlora Gashit

12/10/2020
Në Ditën Botërore të Vajzave, Zëri i Amerikës sjell rrëfimin e një studenteje të komunitetit egjiptian në Kosovë mbi vështirësitë nëpër të cilat ajo k...
Reformat në media, sfidë për euro-integrimin e Maqedonisë së Veriut

Reformat në media, sfidë për euro-integrimin e Maqedonisë së Veriut

09/10/2020
Reformat e thella në transmetuesin publik të Maqedonisë së Veriut, lufta kundër dezinformatave, si dhe sanksionimi i të gjithë atyre që ushtrojnë dh...
Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë paralajmëron protesta

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë paralajmëron protesta

05/10/2020
Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë këtë fundjavë në hotelin Aleksandar Palas në Shkup mbajti kuvendin e rregullt jo-zgjedhorë ku u diskutua për disa t...
USHQIMIT ТË TEPËRT: Disa e hedhin, disa nuk mund të ngopen

USHQIMIT ТË TEPËRT: Disa e hedhin, disa nuk mund të ngopen

03/10/2020
Hulumtimet e fundit të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave, tregojnë se numri i qytetareve që jetojnë në kufirin e varfërisë vazhdimisht po r...
1 2 3 13 11 / 143 POSTS