"> “Kush janë këta mor kush janë këta”, kontrollori i kthen përgjigjen epike analistit: Jam ai që të ka mbajtur të sigurt b*thën në ajër – ShkupiLajm.com
“Kush janë këta mor kush janë këta”, kontrollori i kthen përgjigjen epike analistit: Jam ai që të ka mbajtur të sigurt b*thën në ajër

“Kush janë këta mor kush janë këta”, kontrollori i kthen përgjigjen epike analistit: Jam ai që të ka mbajtur të sigurt b*thën në ajër

Shpërndaje

Një prej kontrollorëve të trafikut ajror, Andel Trebicka, është përfshirë në një debat me analistin Baton Haxhiu gjatë emisionit “Opinion”. Trebicka tha se ka 23 vjet që punon në këtë profesion dhe ka mbajtur avionë që janë rrëzuar, ato që kanë pasur emergjencë hidraulike, por edhe terrorizëm.

Këtë stres ai deklaroi se e ka çuar tek familjarët në shtëpinë e tij. Në një moment, kontrollori iu drejtua Haxhiut dhe tha se “23 vjet që unë ta mbaj b*thën tënde në ajër të sigurt e ti më del dhe më thua ça je ti”?

Ndërkohë nga ana tjetër, Haxhiu i bëri thirrje kontrollorit që të bëjë kujdes me fjalorin. Ai u shpreh se kontrollorët i kanë bërë shantazh shtetit me bllokimin e punës.

Andel Tebicka: Zoti Baton Haxhiu tha pak më parë kush janë këta. Unë them kush është ky Baton Haxhiu. E di kush jam unë? 23 vjet si Andel Trebicka këtu si kontrollor unë kam mbajtur këtu avionë që janë rrëzuar, avionë që kanë pasur emergjencë hidraulike, emergjencë në motor, kanë pasur terrorizëm në bord, kanë pasur lloj-lloj emergjence, 23 vjet i kam përballuar këtë dhe këtë stres e kam çuar në shtëpinë time dhe na del e na arrestoni të gjithëve. Ça jeni ju? Erdogani jeni ju që dilni e arrestoni njerëz? 23 vjet që unë ta mbaj bythën tënde në ajër të sigurt e ti më del dhe më thua ça je ti?

Baton Haxhiu: E para unë nuk merrem me nervozen tënde për arsye se nuk guxon në diskutim publik me fol asi fjalori. Atë bëje me kolegët e tu e jo në studio. Të kesh kujdes me fjalorin. E para e punës. E dyta unë nuk thashë që ju nuk duhet të protestoni e as të grevisni, por duhet një gradacion i grevës për arsye se ka raste plot në botë që e bëjnë por jo kështu në mënyrë radikale për arsye se ajo pjesa ku ju e ndërtoni rregullin e gjitha fluturimeve e ka një ndërgjegje njerëzore.

Andel Tebicka: Me të arrestuar ty një shok 23 vjet që e ke në krah ça do bësh ti?

Baton Haxhiu: E di sa njerëz arrestohen dhe protesta vazhdon zotëri? Nuk guxoni me lënë shtetin në mjegull. Nuk guxoni me fik dritat dhe fikja e dritave është shantazh. Ju duhet të vazhdoni grevën por edhe të punoni?

Andel Tebicka: Kjo s’ka logjikë?

Baton Haxhiu: Pse s’ka logjikë?

Andel Tebicka: E para nuk është grevë njëherë. 80% e kontrollorëve e kanë kaluar Covid-in aty në këmbë. Nuk ka marrë asnjë masë njeri, nuk është kujdesur njeri.

Baton Haxhiu: Në rregull, e para e punës, e rëndësishme do ishte që të prisnit dy javë dhe të mos e politizonit situatën. E dini se çfarë përgjegjësie po merrni. Po merrni të politizoni një çështje dhe një shoqëri. Duhet të prisnit dy javë ditë dhe jo të bënit këtë gjë. Kjo është e pandershme.

Andel Tebicka: Ma jep zgjidhje?

Baton Haxhiu: Rri me datë 26-27 vijmë dhe ne bashkohemi atje. Rrinë dhe disa prej jush vazhdojnë fluturimet. Kaq.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Shekulli”
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

COMMENTS